Set for Steady Cash Flow

Courtesy of Wally S.,Wally’s Urban Market Garden, Saskatoon SK

I picked up my onion sets today. Unit cost was  $1.388 per lb. for bulk sets, around $70 per 50 lb. bag. Total cost  was $416. Not the type of cash you want to lay out this time of the year, but if you want to make money, you have to spend some, and onions are a  guaranteed moneymaker. Sets are worth the cost because they give you a jump on production and get some cash flowing early in the season.  .

I  use several different cropping strategies, planting over the next few months for scallion, green onion, and mature. Onions are one of those crops that  produces a steady return on investment throughout the entire season. They contribute at least $10k to my total revenue target. Over the season those $10k’s add up..

Growing onions from sets is a good approach for early season production and for growers with short seasons.
Growing onions from sets is a good approach for early season production and for growers with short seasons.

LEARN THE BUSINESS OF GROWING FOOD FROM THE BEST MINDS IN FARMING TODAY IN THE SPIN ONLINE SUPPORT GROUP. FREE TRIAL MEMBERSHIP WHEN YOU PURCHASE ANY SPIN GUIDE